Windows 11 Çok Yakında Kullanımda Olacak!...

Windows 11 Çok Yakında Kullanımda Olacak!

Microsoft firması tarafından Windows 11 tanıtımı yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Windows 10 kullanan tüm cihazlar Windows 11 için gerekli olan  donanım yeterliliğine göre Windows 11’e ücretsiz olarak geçiş yapabilecek.

2021 yılı sonlarına doğru Windows 10 kullanan cihazlarda kademeli olarak Windows 11’ e yükseltme yapılabilecek.

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri !

İşlemci 1 Gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli veya Çip Üzerinde Sistem (SoC)
Bellek 4 GB RAM ve üzeri
Depolama 64 GB ve üzeri
Grafik Kartı DirectX 12 veya üstü ile uyumlu, WDDM 2.0 sürücüsü
Ekran 9 inçten büyük, renk kanalı başına 8 bit olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran
İnternet Bağlantısı Microsoft Hesabı ve İnternet Bağlantısı gerekliliği vardır.

 

Windows 11 uyumlu 64 bit işlemci Listesi

Windows 11 Yenilikleri Neler !

Bir Milyardan fazla kullanıcısı olduğunu vurgulayan Microsoft, böyle büyük bir kitle için kullanıcı tasarımına verdiği önemi, Windows 11'de  gösterdi.Kısa başlıklarla ne gibi yenilikler yapılmış bakalım;

Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Yenilikleri;

Windows 11'de  Başlat menüsü daha sade ve modern bir görünüme kavuşmuş olup ekranın ortasına alınmış. Ayrıca uygulama ikonlarıda sabitlenmiş vaziyette. Windows 10 da sol tarafda bulunan Başlat Menüsünün karmaşıklığından eser kalmamış. Tamamen kullanıcı deneyimi kalitesini arttırmak için düzenlenmiş görünüyor. 

 

Kişiselleştirilmiş Özet Akışı -  Widget Desteği;

Widget'lar sayesinde önem verdiğiniz haberlere ve  bilgilere ulaşmamız sağlanmış. Akıllı telefonlara olan bağımlılıklarımızı bir miktar Windows 11 kendi üzerine almaya çalışmış görünüyor. Ayrıca şeffaf ve ekranda kayan yapısı sayesinde o an yaptığınız işden dikkatinizi dağıtmadan,  ilgilendiğiniz haberlere ve bilgilere göz atmanızı sağlıyor

Özelleştirilebilir Masaüstü ;

Özellikle büyük ekran kullanıcıları için faydalı bir özellik olarak birden çok pencere veya uygulamanın yan yana açılması ve birden çok masaüstü düzeni ile kendinizin tasarlayabileceği snap düzenleri sunulmuş. Duruma ve işinize göre tamamen kendinizin tasarladığı masaüstü düzenleri. Bence gayet güzel dinamik bir yapı; ama yapacağınız işe odaklanmanızı sağlayan kendinizin oluşturacağı sade bir masaüstü tasarımı… Görev çubuğuna entegre edilmiş Microsoft Teams Chat sayesinde Platform ve cihaz bağımsız olarak her yerden ses, görüntü ve metinsel olarak iletişim sağlanıyor.

 

Yorumlar